Mám si koupit obleky od firmy Blažek?

Otázka:

Chystám se koupit si pánský oblek a rozhodují se mezi výletem do Rakouska či přímo do Vídně a něco koupit tam, nebo koupit oblek od firmy Blažek Praha. Ta nová kolekce pánských obleků se mi docela líbí a překvapilo mě, že její vlna je 120s – 130s, zatímco třeba T. M. Lewin má pánské obleky 110s. Co si myslíte o oblecích od Blažka?

Odpověděl Robert Němec:

Předně je potřeba říci, že není 120s jako 120s – i zde může být kvalita rozdílná. 120s označuje jenom jemnost příze. Je to třeba jako s vínem: stejná odrůda, ba dokonce stejná odrůda ve stejné lokalitě (např. Mutěnická oblast) a stejném roce nemusí znamena stejnou kvalitu. Je to sice indikátor kvality, ale nic víc.

Byl jsem se podívat v prodejně firmy Blažek asi před 14 dny a prozkoumat, zdali se zlepšili. Bohužel ne. Svrchní materiál pánských obleků nebyl špatný, ale když jsem se podíval na složení podšívky, pokud se nepletu, vždy tam byla viskóza. Navíc stále neumí šít ramena a že bych byl obecně nějak nadšený ze střihu nebo materiálu, o tom se také nedá hovořit. Na reklamy se nedívejte. Do reklam se šijí speciální pánské obleky, které pak na prodejnách neseženete.

Schválně si vezměte oblek do ruky – je vám příjemný, nebo ne? Látka vám musí být vyloženě příjemná, hladit (musíte to zažít, abyste věděli, jak hladí dobrá látka). Oblékněte si oblek na sebe. Není vám v něm horko? Chladí v létě? Hřeje v zimě?

Oblek bych u T. M. Lewina (affiliate) kupoval jenom v případě, že se nechystáte podívat do zahraničí, kupovat si od Jos. A. Banka z USA nechcete a máte omezený rozpočet. Je totiž pravda, že nejdražší oblek u T. M. Lewina stojí 7 200 Kč a má už slušnou konstrukci (half canvas) a podšívku z cupra. (Nejlevnější obleky stojí u Lewina pod 6 000 Kč – ale ty kupujte jenom pokud máte opravdu velmi omezený rozpočet.) Nicméně byl jsem se v posledních letech podívat do jejich obchodu na Jermyn Street a jejich obleky mě zas tak nezaujaly.

Ale za 7 000 Kč nemůžete čekat v Evropě zázrak. V západní Evropě začínají dobré obleky zhruba na 10 000 Kč. Pod tuto cenu se takřka nikomu v Evropě nepodaří prodávat alespoň trochu kvalitní oblek (z hlediska materiálu, konstrukce a kvality zpracování), aby měl ještě na evropská dovozní cla a daně. Sem tam může být nějaká výjimka v případě výprodejů nebo outletů, ale byl bych velmi, velmi opatrný.

Zato košile mají u Lewina rozhodně dobré (ne vynikajicí, ale dobré, podívejte se na srovnání nejlepších košilí), kravaty vynikající, manžetové knoflíčky velmi dobré. Ale pánské obleky mají spíše jako doplňkový sortiment.

Případně bych zkusil zvážit řadu obleků Black Label u Charles Tyrwhitta (affiliate). Je to také half canvas, podšívka je také z cupra, látka je utkaná ve Velké Británii, knoflíky jsou z rohoviny a na rukávech jsou odepínací. Ale osobní zkušenost s touto novou řadou obleků nemám. Stojí 350 liber. U Lewina i Tyrwhitta můžete oblek vrátit do tří měsíců bez udání důvodu – i nošený a zašpiněný.

Velmi dobrou zkušenost mám v cenách okolo 10 000 Kč s oblekem Benjamin z webu eHaberdasher.com a Marco Valentino od Wizard of Aahs z eBaye. Oba jsou ale z USA, takže budete platit DPH a clo.

Jste-li z Brna nebo okolí, můžete se podívat do Módy Maxim ve Velkém Špalíčku. Nechávám si tam upravovat většinu svých obleků. Velká výhoda je, že majitel, pan Milo Maxim Mahdall, je vzdělaný odborník, který vám skutečně poradí. Móda jej vyloženě baví. I ostatní prodavačky jsou nadmíru vzdělané.

Samozřejmě nejlepší je zajet do zahraničí a oblek si vyzkoušet a koupit tam. Dobrý oblek se dá v Evropě pořídit za 12 000 Kč – a to i v době mimo výprodeje a outlety.

Nejsem proti firmě Blažek Praha nijak zaujatý. Kdysi jsem tam kupoval košile, jednu kravatu a na jaře 2008 koupil druhé nejkrásnější manžetové knoflíčky/knoflíky, jaké mám. Ale když porovnám svůj běžný oblek od firmy Hugo Boss, který je ve stejné cenové relaci (cca 10 000 Kč), Hugo Boss suverénně vede. Nemluvě o tom, že nemá podšívku z viskózy a je s příměsí hedvábí. (A to je Hugo Boss většinou jenom střední třída, ba možná bych uvažoval o nižší střední třídě. Jsou mnohem lepší, ještě více lepší a mnohonásobně lepší pánské obleky než Hugo Boss).

U amerického Jos. A. Banka jsem před lety koupil lepší oblek (řada Signature) než má Blažek za cca 5 000 Kč – ale musíte si je objednat přes internet. Dnes tento oblek stojí ve slevách (jsou mnohokráte za rok) 7 000 Kč. Proč jsou obleky od Blažka tak drahé? Uvědomte si, jak málo lidí si v každé jejich prodejně denně koupí oblek nebo podobně drahé oblečení. S tím porovnejte, jak mají vysoké náklady. Ty náklady musí někdo zaplatit.

Jos. A. Bank má obrat 12 miliard korun, takže se spokojí s mnohem nižší marží, dokáže níže stlačit ceny a hlavně – ve své průměrné prodejně (má jich 500) prodá průměrně každý den (včetně sobot a nedělí) obleky a další oblečení za 64 000 Kč. Z toho se pak snadno platí nájem a zaměstnanci.

Posílejte mi vaše dotazy na nemec@elegantne.cz.

Napsal Robert Němec 2. září 2008, aktualizováno 4. června 2011 o vysvětlení, proč jsou obleky u Blažka tak drahé, opravena kvalita u Jos. A. Bank ze “stejné” na “lepší”, vysvětleno, co znamená 120s, doplněny aktuální informace o oblecích u T. M. Lewina, Charlese Tyrwhitta a o zkušenosti s obleky Benjamin a Marco Valentino a Módou Maxim a popsání zařazení obleků Hugo Boss.