Jak se oblékají v londýnských klubech

V létě 2009 se mi díky našemu novému joint venture podařilo navštívit několik luxusních klubů v Londýně.

Ze všech klubů, co jsem kdy kde navštívil, musím říci, že nejlépe se v klubech („diskotékách“) oblékají právě v Londýně (nemám ale zkušenosti z USA).Bar

Dovnitř se jen tak nedostanete

Předně je třeba říci, že do prestižních klubů v Londýně nemůžete přijít jen tak „z ulice“. Takřka všechny jsou totiž členské (members clubs). Vstup je povolen pouze členům a jejich hostům.

A to, zdali se budete moci stát členem, se přísně posuzuje. Včetně toho, jak se chováte a oblékáte. Je zvykem, že se za vás musí zaručit některý současný člen (případně více) a stejně jste pozváni na pohovor.

Drinky, stoly a vstupné do klubů je dosti vysoké. A tyto kluby chtějí, aby do nich chodili bohatí lidé a hodně utráceli. Bohatí lidé samozřejmě nebudou chodit mezi nějaké „vandráky“. Chtějí se cítit příjemně, mezi „sebou rovnými“. To znamená, že se ostatní umí vhodně obléknout.

Na druhou stranu, je úplně normální, že v klubu potkáte Madonnu a o kousek dál u baru je Paris Hilton. Na jedné party v klubu Baroque jsem byl spolu s Black Eyed Peas.

Dress code

Copy of The Cuckoo Club - Basement Bar C Edmund SumnerVšechny dobré kluby mají svůj dress code (pravidla oblékání). Obecně vám nepovolí vzít si na sebe nic sportovního, nejsou dovoleny ani „tenisky“ (o sandálech ani nemluvě), často ani džíny. Doporučuje se obléci buď elegantně („becomingly“) nebo „dress to impress“ (abyste zanechali dojem na ostatní).

„Nezáleží nám na značkách nebo konkrétním vzhledu,“ napsala mi Anna Rosa Thomae z londýnského Cuckoo Club. „Důležité je, abyste byl na špici a cítil se sebejistě v tom, co nosíte. To vás dělá správným člověkem pro náš klub.“

A to Cuckoo Club nepatří mezi absolutní špičku a je lehounce alternativní. Ale třeba i tenhle klub navštívili Mick Jagger, Lindsay Lohan, Bono Vox a zbytek U2, Leonardo Di Caprio, Heather Graham, The Killers, Green Day, Natalie Portman, Paris Hilton, princové William a Harry, Kate Moss, Orlando Bloom, Marilyn Manson, Dita Von Teese, David a Victoria Beckhamovi, P Diddy nebo John Cusack. Prostě takoví normální lidé, které potkáte běžně v klubu. :-)

Před vchodem vás ostraha ještě zkontroluje, a pokud se jí vaše oblečení nelíbí, nepovolí vám vstup. A je jedno, že jste členem nebo máte pozvánku.

Jak se oblékají ženy

Rozdíl mezi oblékáním žen v londýnských klubech a kdekoli jinde je patrný hned na první pohled. 85 % (opravdu jsem to počítal) žen chodí do londýnských klubů v šatech. Nejsou to ovšem jen tak ledasjaké šaty, ale opravdu krásné šaty.

Tak velké množství žen v šatech je přirozené. Pokud je normou krása ve formě šatů, pak v čemkoli jiném byste si (jste-li žena) připadala nepatřičně. Je to, jako kdybyste přišli na pohřeb v teplákové soupravě. Připadali byste si nepříjemně. Proto tolik žen nosí v klubech šaty.

10 % žen má sukni a jenom 5 % má kalhoty (velmi populární jsou legíny).

A samozřejmě zde platí ženské sociální normy: jsou-li ostatní ženy krásně oblečeny, nemůže si žena dovolit, aby přišla hůře oblečená.

Podobně jako mají ženy krásné šaty, mají i slavností a překrásné malování a účesy. To, co v Česku vidíte na plesech, si můžete užít v Londýně každý večer.

Jak se oblékají muži

Čekal jsem mnohem více mužů v oblecích. Normou je, že muž má košili. Ale v obleku je jenom cca 30 – 40 % mužů. Samozřejmě, je to podstatně více než u nás. Zhruba 50 – 60 % má jenom košili a kalhoty a 10 % má módní tričko. Potkal jsem dvakrát i pána ve fraku (asi šel z nějaké akce) – a nikdo se na něj nedíval nijak skrz prsty.

„Důležitá je kombinace individuálního stylu a hlavně správného postoje,“ dodává Thomae z londýnského Cuckoo Club.

Voňavku můžete zapomenout doma

Jsme v Londýně, takže zapomeňte na provinční kluby. Na toaletách je afro-Brit, který vám podává ručník. Navíc na pánských toaletách najdete výběr z 25 drahých „parfémů“, které můžete libovolně použít (dámské toalety jsem nekontroloval).

A to proto, že v londýnských klubech se chodí většinou jenom do jednoho klubu za večer. Dostat se dovnitř je náročné a vstupné je od 20 liber výše. Proto večer trávíte jenom v jednom klubu (někdy bych se mohl rozepsat o tom, jak to chodí v londýnských klubech více a proč navštívíte jenom jeden klub za večer).

Na druhou stranu, vaše vůně („parfém“) za několik hodin vyprchá. Proto můžete odejít na toaletu a navonět se znovu.

P. S. Pokud byste si přáli zařídit vstup do jakéhokoli londýnského klubu (včetně absolutní špičky), napište mi prosím na nemec@robertnemec.com. Dokáži to zařídit. :-)

Všechna fota: S laskavým svolením The Cuckoo Club London. Podívejte se do fotogalerie na další a větší obrázky.