Nekupujte levné parfémy a nejlevnější parfémy na internetu

Lehce se zhoršující situace na českém internetu, kdy lidé baží po levných a nejlevnějších parfémech, mě přiměla napsat tento článek, který vám přinese vhled co celé problematiky.

Předně bych chtěl zdůraznit, že většina z nás si nikdy nekoupila parfém, ale vůni. Ale protože množství lidí hledá levné parfémy a nejlevnější parfémy, budu v tomto článku používat výraz parfém, i když se jedná o vůni.

Než se „levný parfém“ dostane k vám

Než se levný parfém dostane k vám, uběhne dlouhá doba. Ve světě je jenom málo velkých výrobců parfémů, největší z nich je Procter & Gamble, jako druhou bych jmenoval Coty. Procter & Gamble má ve svém portfoliu např. parfémy Dolce & Gabbana, Gucci, Hugo Boss, Lacoste, Rochas, Puma, Alfred Dunhill, Bruno Banani, Mexx, Naomi Campbell, Valentino a desítky dalších. (Nebudu zde rozebírat, že výrobce není často výrobce, ale spíše “producent”).

Od výrobce jdou parfémy (občas přes velkodistributora a importéra) k největším odběratelům, což jsou často řetězce jako je Marionnaud, Douglas nebo Sephora. Ty dělají skutečně velký objem. Vždyť jenom třeba Marionnaud má více jak 1 220 obchodů.

A teď pozor: pokud se parfémy neprodají rychle (kdy jsou čerstvé – viz níže) v kamenných obchodech, jdou do internetových obchodů. Ano, nejdříve jsou v kamenných a až po čase se přestěhují. Můžete si také všimnout, že e-shopy nemají nejnovější novinky.

Parfémy se sice nemusí přemisťovat fyzicky, nebo se přemisťují jenom ve velkých baleních. Ale stárnou – a ztrácí na kvalitě. Zboží přitom může změnit majitele několikráte. Stále se převáží a špatně skladuje (viz níže).

Dalším problémem je převoz po Zemi. Výrobci prodávají stejné parfémy v různých zemích za různé ceny. Internetové obchody dělají to, že nakupují od prodejců, kteří nakupují tyto parfémy v levných zemích (většinou se jedná o Arábii, případně Asii). Převoz a skladování po celé Zemi samozřejmě parfémům škodí.

Luxusní (jako skutečně luxusní) značky parfémů dávají každému svému parfému výrobní číslo. I tak velcí světoví prodejci jako FragranceNet.com ničí tato čísla, aby se nepoznalo, odkud berou své parfémy.

U českých e-shopů je navíc ta nevýhoda, že nejsou schopny jednat se skutečnými velkoobchodníky, o výrobcích ani nemluvě. Důvodem je to, že nakupují v příliš malých objemech na to, aby s nimi někdo jednal. Zboží tak putuje přes několik prostředníků, doba se prodlužuje a kvalita dále klesá. Sice jsou potom parfémy levné a levnější, ale za jakou cenu?

Skladování parfémů je extrémní problém

Skladování parfémů je velký problém. Parfém je svým složením určen k tomu, aby se z kapalného skupenství přeskupoval do plynného. Takže má tendenci unikat, mísit se a vyčichat. Navíc má tendenci dále „pracovat“ (podobně jako víno).

Ano, parfémy, levné i drahé, se kazí. V podstatě vám parfém nevydrží déle než jeden rok – i kdybyste měli sebelepší skladování. Proto nemá cenu skladovat parfémy dlouhou dobu.

Parfém se ničí teplotou, vzduchem a světlem. Ideální skladování je tak v ledničce v alobalu (odkaz vede na dobrý článek, i když obsahuje několik chyb).

A nyní onen zádrhel: vy si opravdu myslíte, že vaše online parfumerie skladuje parfémy v tmavých mrazácích? Ne, skladuje je s co nejmenšími náklady, aby vám mohla dodat „levné a nejlevnější parfémy“.

Stejný parfém je jiný parfém

Stejný parfém se většinou vyrábí na různých místech světa. Anebo se vyrábí na jednom místě, ale pro různé trhy – a tak je různý. Základ je stejný, ale doplňky nebo koncentrace se mohou lišit. Díky tomu má trochu jiný výraz, trochu jinou kvalitu, délku, po kterou bude vonět atd. Jednoduše: když chcete levný parfém, musí se někde něco ubrat. Navíc různé trhy požadují po „parfémech“ různé vlastnosti.

Parfém tak může být levnější, ale na něčem je potřeba ušetřit.

Zatímco kamenná parfumerie v Paříži (ano, i místo koupě je důležité) bude mít parfém vyrobený ve Francii s kvalitním složením, vy budete mít levný parfém koupený v českém e-shopě vyrobený v zemích třetího světa s jemně pozměněným složením. Vyberte si, co chcete.

Levný parfém přes internet je risk

Po té, co jsem se tyto informace dozvídal přímo od internetových prodejců (ano, hovořili o tom se mnou) a pročítal diskuze na Basenotes.net (kde je na toto téma množství informací – viz odkazy níže), jsem ztratil důvěru v internetové prodejce.

Zkusil jsem ještě test: Napsal jsem do jednoho z největších českých e-shopů prodávajících levné parfémy, z jakých zemí nakupují parfémy. Jejich odpověď byla prudce vyhýbavá.

Důkaz místo slibů – test parfémů

Poslední test jsem udělal náhodou. Vzal jsem si balení dvou stejných „parfémů“, které jsem koupil na konci června v Harrods v Londýně (nyní je půlka září). Parfém nalevo – tmavý – byl celou dobu skladován v krabičce. Parfém napravo byl v relativně tmavé koupelně. Přesto vidíte, k jak velké změně barvy za ty dva a půl měsíce po otevření a skladovaní v ne dokonalé tmě došlo.

vera-vang-levne-parfemy-test
Osobně mohu potvrdit (na základě testu vůně), že stejný parfém zakoupený v kamenném obchodě jako je Harrods nebo Douglas na Kärntnerstraße ve Vídni voní jinak než ten samý koupený na StrawberryNET.com. (U FragranceNet.com jsem měl spíše štěstí).

Pokud tedy chcete mít jistotu, že váš parfém bude opravdu kvalitní a skutečně nádherný, nakupujte ve značkových kamenných prodejnách na Západě.
Osobně nemám zatím takovou důvěru v žádný český e-shop, abych zde nakupoval „parfémy“.

Doporučené čtení k tématu, kde jsou informace z článku dále rozvinuty:

http://www.community.basenotes.net/showthread.php?p=1145971
http://community.basenotes.net/showthread.php?p=772510
http://community.basenotes.net/archive/index.php/t-221023.html
http://community.basenotes.net/showthread.php?t=207044

 

Nově přidané odkazy:

http://www.amazon.com/Perfect-Scent-Inside-Perfume-Industry/dp/0805080376 – autor knihy je novinář prestižního časopisu The New Yorker. Dva roky strávil tajně u výrobců Hermés a Coty a pak zveřejnil, jak funguje průmysl s vůněmi

http://perfumeshrine.blogspot.com/2008/02/dirty-secrets-of-grey-market-fakes.html – článek popisující fungování šedého trhu s parfémy

Další články a diskuze:

http://community.basenotes.net/showthread.php?t=235649

http://blog.fragrancedirect.co.uk/the-perfume-market-289.html

http://www.bized.co.uk/current/mind/2004_5/300505.htm

http://espinosaiplaw.com/wordpress/?p=14

P. S. Pokud mi některý e-shop průkazně doloží, jak dováží parfémy co nejvíce napřímo (řekněme jeden až dva mezičlánky mezi ním a výrobcem) a jak má ošetřeno skladování pro všechny své parfémy, rád jej zde zveřejním a udělám mu reklamu. Pište mi prosím na nemec@elegantne.cz.

 

P. P. S. Nasadil jsem na tento web reklamní systém Google AdSense. V důsledku toho se pod tímto článkem objevují reklamy na e-shopy prodávající “parfémy”…

P. P. P. S. V roce 2010 začala moje online marketingová agentura poskytovat SEO a další služby v oblasti internetového marketingu parfumerii Parfums.cz.