Jakou košili si mám vzít na svatbu?

Otázka: Jakou košili si mám vzít na svatbu?

Je veliký přečin jít na svatbu v jiné než bílé košili ? Mám světle oranžovou košili s nádhernou také oranžovou hedvábnou kravatou.

Odpověděl Robert Němec:

Na svatbu se bere zásadně bílá košile. Bílá je totiž nejspolečenštější a nejelegantnější barva.

Dříve byla bílá barva vyhrazena šlechticům. Dosáhnout bílé na oblečení bylo velmi náročné a udržet bílou košili ještě náročnější. Do konce 19. století vlastnili bílé košile jenom bohatí lidé, kteří si jich mohli dovolit nakoupit několik a ještě mít dost peněz na časté praní.

Až na konci 19. století přišly na trh vzorované košile. Lidé je nejprve vůbec nechtěli nosit, protože se domnívali, že mají zamaskovat nějakou nečistotu.

A protože nevěsta chce na svatbě vypadat jako princezna, i ženich a další pánové by měli vypadat jako princové.

Na svatbu si ženich i další páni berou černý oblek (případně šedý žaket nebo bílý oblek). Největší kontrast s černou vytváří bílá, proto se také používá bílá košile. Kravata a košile (až výjimky) by měly vytvářet kontrast a doplňovat se. Pokud jsou košile i kravata stejné barvy, je kravata zbytečná.

Svatba je ale malá výjimka (v módě je strašně pravidel a ještě více výjimek): na bílou košili můžete mít bílou, stříbrnou nebo světle béžovou kravatu nebo ascot. Nicméně výrazná (kontrastní) barva je mnohem lepší.

Můj dobrý přítel Marek je na svatbě správně oblečen (i když by mohl mít kontrastní ascot/askot):

Foto: Kamil Kryštof

Posílejte mi vaše dotazy na nemec@elegantne.cz.

Napsal Robert Němec 27. září 2008