Pánské obleky

Jak si správně vybrat pánský oblek?

Složení pánského obleku

Existuje základní pravidlo: pánský oblek musí být z vlny. A to včetně podšívky. Místo vlny se dá použít i hedvábí, především do podšívky. Podšívka se dá dnes ušít i z materiálu zvaného Bamberg Cupro (protože získat dnes kvalitní hedvábí do obleku je velmi drahé a Cupro je japonský a kvalitní materiál).

Další možnosti nabízí kašmír, len a mohér. Použití bavlny je již diskutabilní. 

Když vybírám oblek, pokud se mi líbí ramena (viz níže), zalovím po jeho vnitřních kapsách a hledám složení. Jakmile uvidím viskózu, polyester nebo dokonce acetát, prchám pryč. Bohužel, viskózu občas objevíte i u modelů např. od Dolce & Gabbana („Mohla byste to prosím hláskovat?“ – znalci pochopí :-)). V takovémto obleku se budete nejenom potit, ale pot se ani nebude dostatečně rychle odpařovat.

Vlna má různou kvalitu: ta kvalitnější se označuje od 100 do 250 (nekvalitní vlnu poznáte tak, že nebude mít uvedeno žádné číslo). Od 150 jde již o špičkovou kvalitu. Číslo označuje kvalitu vlněné příze. Čím je číslo (označující počet vetkaných vláken) větší, tím je vlna lepší a jemnější. Vlna s vyšším číslem je jemnější, krásnější a méně se mačká. Spotřebuje se ale na ni více vlněného vlákna, a tak je samozřejmě dražší.

Kupujte kvalitu minimálně 120. 130 a 140 jsou dobré, na 150 začíná luxus. 180 jsou nejvyšší běžně dostupné látky. 

Ramena

Kvalita obleku se pozná i především na ramenou. Na ně se dívám ještě před složením (je snazší se podívat na rameno než hledat složení). Hodně často uvidíte, že přední část je našita jinak než zadní.

Právě u ramen se pozná kvalita krejčího na první pohled.

Tip: skvělého vzhledu dosáhnete, pokud budou rukávy vystupovat lehce nad úroveň ramen. Jiná saka v podstatě už ani nekupuji. Někomu ale tento styl nemusí vyhovovat.

Jeden, dva, tři, čtyři knoflíky

Módní návrháři experimentují s jedním či čtyřmi knoflíky, ale v podstatě se dají nosit jenom dva nebo tři.

Obecně: dva knoflíky jsou uvolněnější, tři vás udělají přísnější (více vás sevřou). Pokud chcete mít zajímavý vzhled s třemi knoflíky, zapněte si jenom ten prostřední. Je to móda posledních let.

Velká chyba českých mužů

Poslední knoflík (pokud není jenom jeden) se u saka zásadně nezapíná!

Mimochodem, víte proč? Je to reminiscence z minulosti, kdy muž musel být kdykoliv schopen rychle tasit kord či meč. Aby pro něj rychle a snadno dosáhl, začal se nosit spodní knoflíček rozepnutý.

Délka rukávů u obleku

Když jsem ve firemním magazínu napsal článek Pánské obleky, košile a kravaty na českém internetu a zveřejnil fotografii obleku od Zegny (která pak byla ještě mnohokráte zkopírována), napsala mi jedna čtenářka, že oblek je malý. A zde dochází k velkému nepochopení u Čechů: rukávy u pánských obleků musí být kratší než rukávy u košile.

Rukávy u saka musí být tak krátké, aby byl vidět manžetový knoflík (proč jinak by se dělali tak krásné manžetové knoflíky?). A to při každém pohybu, úhlu a skrčení.

Je to nesmírně elegantní. A má to i praktický důvod (většina věcí v módě je praktická): opticky to prodlužuje ruce.

Bohužel mnoho českých krejčí vám délku rukávů u saka zkrátí příliš málo. Hned tři krejčí a krejčové mi to zkrátili příliš málo (krejčovství Čechová, krejčovství Janošek – Hruška a Zara, vše v Brně).

Když si kupujete oblek, měli byste si nejprve vybrat svoji velikost. Velikost by měla odrážet vaši mohutnost i výšku. Ale počítejte s tím, že délku rukávu u obleku vám bude muset upravit na míru krejčí. Stojí to zhruba 150 - 250 Kč - a rozhodně se to vyplatí.

Délka nohavic

Jeden z mých prvních business obleků byl mimořádný: nemám standardní délku rukávů a nohou (tehdy jsem to ještě nevěděl) a marně jsem hledal oblek, který by měl délku nohavic i rukávů, která by mi sedla. Zázrakem se mi podařilo takový oblek sehnat.

Zatímco rukávy si možná budete muset nechat zkrátit u krejčího, u nohavic to platí 100%. Nohavice se u kvalitních obleků prodávají zásadně nezakončené/nezačištěné. Budete si je muset zanést ke krejčímu, který vám upraví jejich délku přesně podle vás.

Cena pánského obleku

Jak jsem napsal v sekci Nákupy, obchody a e-shopy, osobně nakupuji obleky nejčastěji ve Vídni, případně v Londýně nebo New Yorku. Vídeň je ale pro Čecha nejblíže (do Londýna jsou to dvě hodiny letu). Špatný není ani Berlín nebo Mnichov. Ale Vídeň je klasika. Nemusíte ani obíhat různé obchody, stačí jediný nákup v obřím Peek & Cloppenburg na Mariahilfer Straße 26.

V zahraničí seženete vynikající obleky zhruba od 400 eur. Za tu cenu mám jeden nádherný oblek od Bosse, který mi lidé jich mnohokráte sami od sebe pochválili. V Česku se prodávají většinou velmi nekvalitní, nebo velmi předražené obleky.

Ano, můžete si koupit oblek Hugo Boss na Pařížské 28 nebo Jungmannově náměstí 18 v Praze nebo v Brně v Peek & Cloppenburg. Ale ve Vídni najdete neskutečně větší výběr, nižší ceny a mnohem milejší obsluhu

Na druhou stranu, chcete-li kvalitní oblek, pod 400 eur nemá cenu jít (snad až na výprodeje a sem tam něco na eBayi). Ušít oblek trvá mnoho hodin, něco stojí látka (čím kvalitnější, tím lepší), započtěte dopravu, propagaci, marži pro výrobce, marži pro prodejce – a máte dosti vysokou cenu.

Pokud si koupíte levný oblek, pozná se to. Češi nemají rádi obleky, protože kolem sebe vidí ošklivé obleky. Kvalitní obleky jsou neskutečně krásné. A vydrží déle než ty levné. V obleku chcete dělat dojem. Proč si tedy kupovat něco, v čem budete dělat špatný dojem?

Naopak, v Česku se vyplatí si nechat oblek ušít. Ceny jsou zhruba od 12 000 do 18 000 Kč (výjimečně do 25 000 Kč). Opět, pokud bude krejčí kvalitní, každý si všimne vašeho dokonalého obleku. A v zahraničí vás budou mít za milionáře. Protože v zahraničí jsou ručně šité obleky neskutečně drahé.

A hlavně: ručně šitý oblek na vás dokonale sedí.

Související otázky a odpovědi z Módní poradny:

Pokud máte další dotazy, zodpoví je naše Módní poradna.

Napsal Robert Němec v červenci 2008

Reklama:
Pánské obleky řady Black Label ze 100% vlny s podšívkou z cupra, s příměsí hedvábí, prodává Charles Tyrwhitt LLP. Vlna je setkaná ve Velké Británii. Knoflíky jsou z pravé rohoviny a na rukávech jsou odepínací (funkční). Konstrukce je half canvas. Od každého modelu máme na skladě zhruba 13 velikostí sak a přes 100 velikostí kalhot, které můžete libovolně kombinovat. Cena je 350 liber, cena za dopravu do ČR 8,95 libry. Doprava do ČR trvá tři až šest pracovních dní. Oblek můžete vrátit do tří měsíců bez udání důvodu, i nošený a zašpiněný.
Navštivte Charles Tyrwhitt LLP

Diskusní téma: Pánské obleky

Datum 08.09.2008

Vložil Jana

Titulek Pánské obleky

Odpovědět

Dobrý den.
Chci se zeptat, jestli na stránkách amazon.com se délka rukávů měří stejně jako u T. M. Lewin, tj. od bodu A podle jejich obrázku nebo jestli se to měří od ramene. Děkuji za odpověď a za tento článek. O oblecích jsem nevěděla nic a teď vím o mnoho víc...

Datum 09.09.2008

Vložil Robert Němec

Titulek Re: Pánské obleky

Odpovědět

Na Amazon prodávají stovky různých obchodníků - Amazon je dnes v podstatě tržiště. Porovnával jsem měření u T. M. Lewina a Hilditch & Key - trochu se liší. Lewin počítá se skrčenou rukou, H & K měří nataženou ruku.

Kupoval bych ale u Lewina (pokud bych měl srovnávat s Amazonem). Američani sami nakupují u Britů košile. Navíc u britských firem (Lewin, H & K, T & A, H & H...) neplatíte clo a DPH a poštovné je nižší. V USA jsou samozřejmě také špičkoví výrobci košil - ale jsou strašně drazí.

Datum 23.09.2008

Vložil Martin

Titulek zkraceni rukavu

Odpovědět

Dobry den, informoval jsem se ohledne zkraceni rukavu u obleku u krejcove. Bylo mi receno, ze rukavy ktere maji rozparek s prostrizenymi dirkami na knofliky nejdou zkratit. Nejak jsem to nepochopil jak je to mysleno.... Mohl byste prosim poradit? Dekuji, Martin.

Datum 05.08.2011

Vložil Anna Verago

Titulek Re: zkraceni rukavu

Odpovědět

Pokud knoflíková dírka na rukávu není prostřižená, dá se vypárat a posunout. Což u prostřižené, tedy funkční dírky asi nepůjdě, že? Aby zkrácený rukáv dobře vypadal, musí být odstup od spodního okraje k dírce ideálně 4 cm (italský šmrnc) a ne méně než 2.7 cm (britská tradice) Aneb dábel je ukrytý v detailech )

Datum 29.01.2012

Vložil Nováková Eva

Titulek zkraceni rukavu

Odpovědět

Zkrácení rukávů (a nejen to) provádí v Černé růži v Praze krejčovství Andrej Emanuel v 1.patře.I u prostřižených dírek u saka je možné zkrátit rukávy.Určitě Vám tam poradí.

Datum 10.05.2012

Vložil Eva

Titulek Re: zkrácení rukavů

Odpovědět

Pokud jste z Prahy doporučuji krejčovství pana Andreje.Nejlépe v Černé růži.Jsou tam každý den i v neděli a super.Jde to...

Datum 10.02.2013

Vložil Mařenka

Titulek Re: zkraceni rukavu

Odpovědět

V dobrém krejčovství Vám rukáv zkrátí v rukávové hlavici, takže nebudou do dírek vůbec zasahovat.

Datum 23.09.2008

Vložil Jerry

Titulek Ramena

Odpovědět

Mám vystudovanou oděvní školu a proto vím, že rukávy by správně neměli vystupovat nad úroven ramnen vystoupení vzniká navolněním rukávu do průramku a v místě rameního švu by se navolnovat nemělo uznávám že to vypadá dobře a mám i pár takových obleků. Ovšem pokud tomu tak není není to rozhodně chyba. Jinak se vším souhlasím a chtěl bych pochválit tyto stránky.

Datum 18.07.2009

Vložil Jana K

Titulek Re: Ramena

Odpovědět

u kvalitně ušitého obleku vystupují mírně rukávy proto, že jsou speciálně vyztužená a vylepená, pán má pravdu

Datum 25.09.2008

Vložil Barry

Titulek hrubka v textu

Odpovědět

Informace jsou jistě zajímavé, dojem kazí jeden překlep "... kvalita se pozná i především na ramenou..." a zejména hrubka "...proč by se dělali (!) knoflíky...". Opravte si to prosím, zbytečně to kazí dojem.

Datum 30.09.2008

Vložil Vilík

Titulek praktická?

Odpovědět

Kde prosím ator přišel na to že většino moderních věcí je praktická? Zvláště u dámské módy tomu tak rozhodně není!
A dále poznámka k délce rukávu - optické prodloužení tukou řada lidí (např. já) nepotřbuje. Naopak mám dost problémy sehnat sako které by melo dostatečne dlouhé rukávy. Oděvní průmysl nejak nedokáže pochopit, že človek vysoký témeř 190 cm, může mít v pase 90 a ne 120 a že má taky ruce. Sako obvykle musím kupobat s dvojnásobně prodlouženou délkou rukávů, a snels bych ještě centimetřík navíc...

Datum 23.10.2008

Vložil Petr RUMPERTESZ

Titulek Re: praktická?

Odpovědět

Naprosto souhlasím až na tu délku rukávů u saka - ta se sehnat dá v pohodě. Ale naprostá krize nastává pokud chce 190cm člověk sportovní postavy sehnat košili s normální délkou rukávů. O tom, že košile jsou zbytečně široké ani nemluvě. Jako rozlišovat košile jen podle obvodu krku je jako kupovat boty jen podle počtu dírek pro tkaničky.

Datum 17.11.2011

Vložil F.N.

Titulek Re: Re: praktická?

Odpovědět

Košile jsou malér. To je fakt.
Mám, řekněme, "střední" postavu, respektive přes tukovou pneumatiku mám cca 90 cm a přes hrudník 102cm. Což se při výšce 186 cm tak nějak ztratí...
(tzn. košile ideál v pase 100 a přes hrudník 112cm)
Jenže výrobci košil se rozhodli, že pokud mám obvod krku 42, tak přeci musím mít v pase aspoň 120 (tak nesoudní nejsou ani výrobci kalhot) a přes hrudník zrovna tolik. A co hůř, prý určitě nepotřebuji rukávy delší než 60 cm ( ideálně minimálně 65cm)...
Z toho plyne, že sehnat košili s dostatečně dlouhými rukávy je náročné a že kolikrát jsou mi volné i "slim" střihy...
Plánuji odzkoušet slim "Red" košili Eterna - podle udávaných parametrů by mohla být akorát...

Datum 16.01.2012

Vložil Václav

Titulek Re: Re: Re: praktická?

Odpovědět

Slim od Eterny by Vám sedět mohla. Sám jsem velmi štíhlé postavy, problém mám obdobný, a právě slim Eterna mi seděla (konečně!). Jinak je výborné řešení samozřejmě košile na míru...

Datum 19.01.2012

Vložil Kolbaba

Titulek Re: Re: Re: praktická?

Odpovědět

Pokud máte přes pas 90 a přes hrudník 102, a chcete si přidat opravdu jen cca 10 cm, tak podle mě potřebujete super slimku. Já mám taky 42 a beru Olymp Slim line. ten má v pase 112 a přes hrudník 126 cm. Tady je tabulka velikosti na http://www.kosile24.cz/strihy-a-tabulka-velikosti-kosili/ , kde Olymp maji.

Datum 14.03.2012

Vložil Jan

Titulek Re: Re: Re: Re: praktická?

Odpovědět

http://panske-obleky-suitandme.cz/kosile-na-miru.php

Datum 29.01.2012

Vložil Nováková Eva

Titulek praktická?

Odpovědět

Košili na míru a jedno jaké máte rozměry ušije ANdrej Emanuel, Krakovská 12.Vyberete si kapsy, límec, manžety a vše co je možné...Kontaktujte p.Andrejovou 603 878 066

Datum 29.01.2012

Vložil Nováková Eva

Titulek praktická?

Odpovědět

Obraťte se na p.Andrejovou 603 878 066 v Krakovské 12, kde šijí košile na zakázku a není problém cokoliv.

Datum 30.09.2008

Vložil wizard of aahs obleky

Titulek wizard of aahs obleky

Odpovědět

Zdravim pana Nemce, rozhodl jsem se objednat dva obleky a dve rucne site kosile od prodejce na ebayi s nickem "Wizard of Aahs". Komunikace s typkem je bezproblemova, dostal jsem cca 25% slevu (!!!). samozrejme po postupnem ukecavani. jakmile mi obleky dojdou, muzu Vam na mejl poslat nejake fotky a muzete je uverejnit a podelit se tak s ostatnimi. Velmi fandim Vasemu webu a doufam ze prinese osvetu do naroda ceskeho. Chtel bych se Vas jeste zeptat jestli nevite v Brne (jsem take z brna) o nejakem dobrem krejcim, ktery by mi ty obleky mohl upravit k obrazu memu (nic predrazeneho prosim, jsem chudy student ;-)).

Datum 16.10.2008

Vložil Zuzana

Titulek Re: wizard of aahs obleky

Odpovědět

Dobrý den, nadstardardní úpravy obleků provádí v Brně Maxim Fashion, Starobrněnská 13. Určitě Vám provedou úpravu dle požadavků.

Datum 13.08.2009

Vložil PEtrK

Titulek Re: wizard of aahs obleky

Odpovědět

Zdravim taky si chci kupovat oblek u wizard jaka je vase zkusenost?

Datum 29.01.2012

Vložil Nováková Eva

Titulek wizard of aahs obleky

Odpovědět

Úpravy oděvů zaneste do OD Baťa, Česká 4, Brno, kde ve 4.patře je úpravna oděvů.

Datum 13.02.2012

Vložil Tikalová

Titulek Re: wizard of aahs obleky

Odpovědět

Obraťte se na krejčovsví ve 4.patře v OD Baťa, Česká 4, Brno.Jsem velmi spokojena, ceny jsou slušné a hlavně úpravy jsou odborné.

Datum 10.05.2012

Vložil Zdenka

Titulek Re: wizard of aahs obleky

Odpovědět

Obleky upravují u Bati,Česká 4,4.patro za super ceny...je to krejčovství pana Andreje z Prahy...už tam chodím leta

Datum 03.06.2012

Vložil Daniel

Titulek úpravy obleků

Odpovědět

Úpravy oděvů v Brně provádí krejčovství ve 4.patře v OD Baťa, Česká 4.
Chodím tal léta a jsem spokojen.

Datum 06.10.2008

Vložil lukas

Titulek novy oblek

Odpovědět

Dobrý den, chtel jsem se Vás zeptat na Váš názor na obleky steilman stones, potrebuju si koupit oblek na promoci a chtel bych si poridit novy, moderni a kvalitbni oblek, pripadne koupit i kabat. prosím o Vaše rady jaký oblek si vybrat. dekuji

Datum 25.10.2008

Vložil Mirek

Titulek oblek na míru

Odpovědět

Dobrý den, chtěl jsem poprosit o radu či doporučení, kde si nechat ušít kvalitní oblek na míru. Rád bych se vešel do cenové relace, kterou zde uvádíte (tj. cca 12-15 000 Kč).
Děkuji.

Datum 05.03.2009

Vložil Mária Leňová

Titulek Re: oblek na míru Delor International

Odpovědět

Dobrý den pracuji pro firmu,jterá se zabývá šitím tradičních luxusních obleků.Ceny se pohybují od 19 000 Kč jedná se o vyšší částku než jste požadoval,nicméně nevěřím,že kvalitní oblek lze ušít za 15 000 Kč i s kvalitním materiálem.Naše společnost využívá francouzské materiály Dormeuil.pakliže budete mít zájem kontaktujte mne na lenova@delor.cz a já Vám velmi ráda poskytnu i další informace.Pěkný den M.Leňová

Datum 17.03.2009

Vložil Lukas F

Titulek Re: Re: oblek na míru Delor International

Odpovědět

No já nevím, ale pokud se podívám na nášivku na podšívce svého saka ze 150'S vlny Dormeuil, tak tam píší "Made in England", což tuším Francie nebude. Ale třeba se spletli;-)

Datum 18.07.2009

Vložil Jana K

Titulek Re: Re: Re: oblek na míru Delor International

Odpovědět

víte pane, Dormeuil je opravdu velice známá francouzská firma a svoje materiály si nechává vyrábět různě - třeba v Anglii a Itálii :-)) proto ten nápis, kdyby jste ještě něčemu nerozumněl, zeptejte se:-)

© Němec Marketing, s. r. o. a internetová agentura Robert Němec, 2008-2010. Všechna práva vyhrazena. Kopírování obsahu předávám naší advokátní kanceláři. Pánská a dámská móda a vše týkající se oblečení.